Az rs mvszete s az irodalom
Az egyiptomi els dinasztia alaptja, a rgi egyiptomi csillagszok feltevse szerint, idszmtsunk eltt mintegy ngy vezreddel uralkodott. Az els dinasztia megalaptsa Mena fra nevhez fzdik. Uralkodsa alatt bontakoztak ki az egyiptomi mveltsg csri, s az egyiptomi rsrendszer.
A rosette-i k
Napleon 1798-ban azrt szllt partra Egyiptomban, hogy visszaszortsa az angol befolyst a Fldkzi-tenger trsgben. 1799. augusztus 2-n azonban egy homokot laptol katona, bizonyos Pierre-Francois Bouchard a Rosette (Raschid) melletti St. Julien erd falainl, a Nlus nyugati deltjban egy asztallapnyi (114cm x 72cm x 28cm) fekete bazalttmbre bukkant, melyet korbban egy 15. szzadi mameluk erdbe is beptettek. 1802-tl a British Museumban lthat ma. A feliratos bazalttmb, mely a mzeum legnpszerbb killtsi trgya, egy memphisi pap i.e. 196 mrcius 27-n kiadott rendelett tartalmazza, miszerint a frat, V. Ptolemaioszt istenknt kell tisztelni, mert ltrehozta s megvalstja a tkletes Egyiptomot. Hieroglif rssal a templomokat arra utastjk, hogy lltsk ki a rendeletet kemny kbl kszlt trvnyoszlopra "isten szavaival", vagyis a hivatalos nyelven (hieroglif rssal), az "iratok szavval" azaz kznyelven (dmotikus) s "gei betkkel", vagyis a ptolemaioszi frak ltal hasznlt grg nyelven.
Rosette vros Als-Egyiptomban fekszik, a Nlus nyugati deltja egyik gnak bal partjn, 15 kilomterre a Fldkzi-tengertl, itt talltak egy fekete bazalttblt a fldben, amin a szveg hromfle rssal volt bevsve: hieroglif, dmotikus s grg rssal, s ennek segtsgvel sikerlt megfejteni az egyiptomi hieroglif rst. Az egyiptomi rsban 24 mssalhangzjel volt, amely a smita bcvel nagyjbl megegyezik. Az egyiptomiak, ppgy, mint a tbbi keleti np, magnhangzkat nem jelltek az rsban. Ha pl. a zod (mondani) szt akartk lerni, csupn zd-t rtak. gynevezett rtelmez (determinatv) jegyeket is hasznltak. Az rtelmez jegyekre azrt is szksg volt, mert az egyiptomi rsban egy s ugyanaz a jel hol szt, hol pedig mssalhangzt jellt. Ez pedig az rtelmez jelek ignybevtele nlkl termszetesen sok flrertsre adott volna alkalmat. Maradjunk az elz pldnl. A zod (elmondani) szt egy emberalakkal jelltk, aki a kezt ajkn tartja. A sura (inni) szt ugyanezzel a jellel brzoltk, csakhogy mg hrom hullmvonalat is rajzoltak mellje, amely jelezte, hogy a sz jelentse vzzel van sszefggsben. A hieroglif rs az egyiptomiak reprezentl rsa volt. Emlkoszlopokon, srfeliratokon hieroglifkat alkalmaztak. A kznapi letben, levelezsben, feljegyzsekben a hieratikus (papi) rst hasznltk, amely krlbell gy viszonylik a hieroglifkhoz, mint az rott bet a nyomtatott bethz. Ezt az rst ndtollal, ecsettel vetettk papiruszra. A hieratikus rs jeleiben mr csak homlyosan ismerhetk fel az brzolt trgyak, amelyekre utalnak. Idszmtsunk eltt a 8. szzadban jfajta rst vezettek be Egyiptomban, amelyet a tudomny, Hrodotosz utn, dmotikus rsnak nevez, bizonyra azrt, mert maga a nyelv, amely ebben az rsban fennmaradt, nem a hieroglifk klasszikus nyelve, hanem zleti s magngyekre vonatkoz iratokban hasznltk, mg a hieroglifk nyelvt szent nyelvnek riztk meg. A dmotikus rs a hieratikus rs tovbbi leegyszerstse. Krlbell 1000 esztendn keresztl ezt az rst hasznltk mindaddig, mg a keresztnysg elterjedsvel az egyiptomiak is t nem vettk a grg bct (akit rdekel mi van honlapunk fejlcre rva egyiptomi nyelven az btran ltogassa meg a Letlts menpontot! - az Alkotk).
IRODALOM
Az egyiptomi irodalomban hrom rsfajtt hasznltak: a hieroglifk sz- sztag s hangjell kpjelek voltak, amelyeket a szent szvegek, frak cselekedeteinek lejegyzsre hasznltak. A hieratikus rs egyszerbb volt az elznl, a papok hasznltk, a dmotikus volt a legegyszerbb formj, struktrj a hrom kzl, gy a mindennapi feljegyzsek elksztsekor azt hasznltk. Az irodalom legkedveltebb mfaja az intelmek voltak, ezek praktikus letblcsessgeket, etikai problmk elemzst tartalmaztk. rtak novellkat, mesket is, az istenek (frak) tiszteletre pedig himnuszok kszltek.
|