MINDENNAPI LET
Csaldi let:
Az kori Egyiptomban a Nlus iszapjbl pltek a lakhzak. A brbl kszlt vdrket a parton megraktk iszappal, az ptkezs helysznn a munksok az iszapot szalmval s kaviccsal kevertk ssze, a keverket fakeretekbe ntttk, s az elkszlt tglkat a napon kiszrtottk. A falakat bevakoltk s bell gyakran mintkat, a termszetbl vett jeleneteket is festettek r. A hz belseje hs volt, a kicsi ablakok csak kevs fnyt engedtek be, a tehets csaldok nagy hzakban laktak. Az elcsarnok a hlszobkhoz s a lakhelyisgekhez vezetett. A tetre lpcssor vitt fel. A konyht a lakszobktl tvol ptettk, hogy az telszag ne szivrogjon be. Sokszor hvtak vendget s a trsas mulatsgokat a gyerekek szleikkel egyetemben nagyon lveztk. A jmd csaldok kertjben fszerepet jtszott a medence: teliltettk ltusszal, halat teleptettek bele, vizt rendszeresen cserltk, szlre pedig bokrokat s fkat ltettek.
Gyermekjtkok, trsasjtkok:
Az let lvezete az egyiptomiaknl a gyerekkorral kezddtt. Nmelyik jtkuk, mint a bakugrs s a ktlhzs ma is npszer a gyerekek krben. Rnk maradtak festkek, amelyek katonsdit jtsz kisfiukat s kzenfogva tncol lnyokat brzolnak. A tbls jtkok kztt npszer volt a kgy jtk. Kisebbek llatfigurkkal, babval s labdval jtszottak. Rgi egyiptomiak nagyszer mesemondk voltak, gyerekeiknek sznes, sok varzslattal tsztt trtneteken mesltek. Az egyik mese egy viaszkrokodilusrl szlt, amely igaziv vlt mikor bedobtk a vzbe. Nem vletlen, hogy ppen ez az llat vlt nluk mesehss, hiszen a folyban hemzseg krokodilok lland veszlyt jelentettek. Nhny jtk: bgcsiga: a kpos bgcsigval gy jtszottak, hogy kzzel ersen megprgettk, vagy megrntottk a rtekert papiruszzsineget. A jtkot porr trt kvarcbl ksztettk, amelyet elbb formba ntttek majd kigettek.
Zene jtk:
Egy, a tbln jtsz trsas jtkban a jtkos jelkpes harcot folytatott a Rossz eri ellen, amelyek meg akartk ket akadlyozni abban, hogy eljussanak Ozirisz birodalmba.
Gyerekek, nevels:
Csak a vagyonos emberek gyerekei jrhattak iskolba: a kznp fiai otthon sajttottk el apik ismereteit az letrl, a vallsrl s a mestersgkrl. A fldmvesek egyltaln nem tanultak meg rni s olvasni. Gazdag gyerekek iskoli a templomokban voltak, ahol igen nehz feladattal kellet megbirkzniuk, hiszen hieroglifk szzait kellett megtanulniuk. Nhny gyerekkel hzitant foglalkozott, az rnokok pedig klnleges iskolba jrtak 12 ves korukig, amikor is dolgozni kezdtek. Bellk lettek Egyiptom hivatalnokai s gyintzi, valamint a kvetkez nemzedk tanti. Az rtkes papiruszt csak a legfontosabb feladataik vgzsekor hasznltk a gyerekek, mindennapi munkjuk sorn bertk a k- vagy fatblkkal. Annak a npnek, amely megptette a piramisokat, nmileg jrtasnak kellett lenni a geometriban. Az Egyiptomiak rtettek a terlet- s trfogat szmtshoz. A legtbb tant papi szemly volt, aki szigor mdszerekkel nevelte a gyerekeket, s nem riadt vissza a ndplca hasznlattl sem. A lnyok otthon tanultak meg zenlni s nekelni s otthon sajttottk el a hztarts mesterfogsait is, nhnyan mg rni s olvasni is megtanultak.
Szptkezs:
A rgi egyiptomiak nagy hdoli voltak a szpsgnek s a divatnak. A szptkezsnek is megvolt a maga istennje: Hathor, „az aranybl val”. Egyiptomban nemcsak a nk, de a frfiak is hasznltak szemfestket, amelyet palettkon porr rlt svnyokbl ksztettek. Nagy gonddal dsztettk magukat szpt szerekkel, parkval, virgfzrrel, s finom anyagbl varrt ruhkkal. A fennmaradt szmtalan fs, tkr s kencss tgely is bizonytja, hogy milyen nagy sjt helyeztek a szp klsre. A termkenysget jelkpez zld szemfestket rztartalm malachitbl ksztettk, a fekete szempillafestket pedig az lom tartalm galenitbl kevertk ki. A nk arcukat s szjukat is pirostottk mgpedig okrval, azaz az Egyiptomban gyakori vasoxiddal. Az svny alap festkhez valamilyen zsiradkot kevertek, hogy kenhet legyen. A papok s a nk csipesszel tvoltottk le a nem kvnatos szrszlaikat. A hlgyek hajukat is bongyortottk. Az egyiptomiaknak ltalban rvid volt a hajuk, viszont hossz, nehz s olykor hromrteg parkt is viseltek felette. A parka fslshez elefntcsont s fafst hasznltak.
Pompa s ragyogs:
Szemet kprztat ltvny az egyiptomi kszerekhez felhasznlt tmnytelen arany. A Nlus s a Vrs – tenger kztti terlet aranybnyi csak gy ontottk ezt a nemesfmet amelyet aztn vkony lemezz kalapltak vagy formba ntttek. Az aranymvesek granulcis technikval is dolgoztak: parnyi aranygmbket forrasztottak az alapra. Az kszereket sivatagi fldrga kvekkel, legtbbszr narancsvrs karneollal, zld fldpttal s lila ametiszttel kestettek. Hasznltak klorszgban vsrolt kveket is, a vilgoskk trkizt a Snai –flszigetrl hoztk, ragyog kk lazr k Afganisztnbl kerlt Egyiptomba. Az egyiptomiak eltanultk a kzel-keleti npektl, hogy flkbe flbevalt viseljenek. Porcelncsigt mintz kszert viseltek azok a nk, akik mr nagyon szerettek volna gyereket. Sok gyrbe skarabeusz formj forgathat kvet foglaltak. Skarabeusz als oldalra szerencst hoz mintt vstek. Ezek a skarabeuszok knnyen faraghat szteatitbl kszltek. Az llamnak tett kiemelked szolglatokat a fra ajndkkal jutalmazta. Kihajolt a palota ablakn s karpereceket, nyaklncokat doblt le az odalent alzatosan vrakoz elkelsgeknek. Ez a jutalomknt adott nyaklnc hrom sor, szorosan egymshoz prselt s zsinegre fztt aranygyrbl llt. A vzbe fullads ellen hal formj amulettet
|