Ipar, Gazdasg
Fldmvels:
Az egyiptomi naptrban egy v 36 napbl llt s 3 vszakra oszlott: ahhel (rads) peret (tl) s semm (nyr). Egyiptomban nem tallunk olyan tmeneti vszakot, mint a tavasz s az sz. Az rads ngy hnapig tart, ezalatt a fldek elnyelik a mindent bebort iszapot s vizet. A Nlusban halfajok sokasga l, a mocsarakban pedig rengeteg a vzimadr. A folyparton a fldmvesek bzt, rpt s lent termesztenek, amelyekbl kenyeret s srt ksztenek, vsznat sznek. Sokflegymlcsfa is honos a leggyakoribbak a fge, a datolya, szl… De, mint minden fldkzi-tengeri orszgban, a konyhakertszet is fejlett. Egyiptomban a fldmvels volt a legfontosabb mestersg: a np nagy rsze paraszti sorban lt s egsz nap a mezn s a csrkben dolgozott. rdekessg: Amikor berett a terms, frfiak s asszonyok is, de mg a papok is rszt vettek az aratsban A fldeken dolgoz munksokat zenszek szrakoztattk.
Kereskedelem:
Egyiptom volt az kori vilg leggazdagabb orszga. A keleti orszgrsz sivatagaiban s nbiai bnyiban aranyat bnysztak s a kincs egy rszt ajndkknt elkldtk ms orszgok uralkodinak, pl. Babilon kirlynak. Viszonzskppen a fra hlgyeket s rut kapott. Voltak idszakok, amikor Egyiptom fennhatsga a Nlus mentn igen messze dlre, Asszunon tlra is kiterjedt, de az egyenlti Afrika kincseit az egyiptomiak leginkbb a nbiai fejedelmekkel folytatott kereskedelem tjn szereztk be. Nbia a Nlus els zuhatagtl Dlre terlt el. A Nlus harmadik zuhatagja kzelben, Karma vrosban lteslt a cserekereskedelem egyik legfbb kzpontja. Az egyiptomi kereskedk a legklnflbb ru cikkekkel: Prducbrrel, lgycsapnak hasznlt zsirffarokkal, elefnt agyarra, tovbb a palotk s templomok szmra beszerzett egzotikus llatokkal: pvinokkal s oroszlnokkal trtek haza. Egyiptomban kevs fa ntt a cdrus ft a lisszaboni Bbloszbl hoztk be, ahol a hres libanoni cdrus ma is terem.
Hajzs:
A Nlus volt Egyiptom f kzlekedsi tvonala. Eleinte csak papirusz hajk szeltk habjait, ksbb a Nlus menti haj pt mhelyekben mr sorra kszltek a fa hajk. Az kori hajptk szakrtelmnek kes pldja a Nagy Piramis melletti regben tallt, tbb mint negyven mter hossz haj, amely ngy – t ezer vvel ezeltt kszlt Kheopsz fra szmra. Tkesly nem volt rajta. A templomi reliefeken msfle, termetes hajkat is lthatunk: ezek roppant mret grnitoszlopokat s obeliszkeket is szlltottak az asszuni bnykbl sok szz kilomter tvolsgra. Az brzolsok a gabont szllt kisebb teherbrkktl a frak s az elkelsgek luxushajiig a Nlusi hajforgalmat teljes gazdagsgban elnk varzsoljk.
Kzmvesek:
Az egyiptomiak gyakorlati rzkkel rendelkez emberek voltak, kik sokra tartottk a jzan szt, a tapasztalatot: kzmveseik a szakma kivl szakrti voltak. Hihetetlen, hogy hogyan ksztettek egyszer eszkzeikkel ilyen finoman megmunklt trgyakat: vasvs – s reszel nlkl vajon hogyan formltk s csiszoltk a kemny kveket? A fafaragk szerszmai a vs s a frsz mig nem sokat vltoztak. A cipszek knny dolguk volt, hiszen az egyiptomiak tbbnyire meztlb jrtak, brbl vagy papiruszndbl kszlt sarut csak nagy nha viseltek. A klnbz formj s mret cserp ednyeket agyagbl ksztettk: kzzel formltk merev homok nt formban, majd mzzal vontk be, s kigettk. Aranyban is bvelkedtek, amely fleg nbiai bnykbl szrmazott: kszereket ksztettek belle, klnbz trgyakat futtattak be vele, de szobrokat, kirlyi koporskat tmr aranybl is faragtak.
Vadszat, halszat, madarszat:
a frak idejben a mezgazdasg mr elegend tpllkkal ltta el a lakossgot, gy a vadszat fknt a kirlyok s udvaroncaik szrakozsa lett. Az egyiptomi sivatagban bivalyra, gazellra, antilopra s oroszlnra vadsztak. A fra szmra a vadszat nem jr tl sok veszllyel. Bivalyokat a mocsr egy elzrt rszre hajtottk aztn a fra kocsijrl egyenknt clba vette ket. Az udvari elkelsgek eleinte gyalogosan vadsztak: ksretk tagjai kzrefogtak egy terletet s odatereltk az llatokat. Ksbb mr az udvaroncok is kocsirl hajtottk a vadat. A folyban sokfle egyb llat mellett rengeteg volt a hal is. Horoggal vagy hlval fogtk ki ket. A sr papiruszboztban mrhetetlenl madr s vadld fszkelt. Mikor felrepltek a ndasbl, a vadszok hajtfegyverrel ejtettk el ket. Az egyiptomiak a nylvesszt ndbl, a nylhegy vgt pedig elefntcsontbl, llatcsontbl, obszidinbl vagy fmbl ksztettk. A madarakat fbl kszlt bumerng formj hajtfegyverrel tertettk le. Ha eltallta a hajt fegyver eltrte a madr nyakt vagy szrnyt, de legalbb is leszdtette a levegbl. A ndbl s papiruszzsinegbl kszlt hlkkal nem csak halat hanem madarat is lehetett fogni. A nagyobb mret halak s vadak elejtshez ndbl vagy fbl kszlt nylhez erstett fmszigonyt hasznltak.
tel – ital:
A Nlus venknti kiradsa termkeny iszapot hagyott maga utn az rterleten. A parasztok rpt s bzt vetettek, ezek voltak a f tpllknvnyek. A termst magtrakba hordtk be, majd kenyeret vagy srt ksztettek belle. Az rterleten sokfajta zldsget: hagymt, fokhagymt, prhagymt, babot, lencst s saltt is termesztettek. Volt ott mr loptk, datolya, fge, uborka s dinnye is, a citrusflk viszont akkoriban mg nem voltak honosak. A pkek sokfle mretben s formban stttk a stemnyeket, dest szerknt a datolyt vagy a kp alak agyagkaptrakbl szretelt mzet hasznltk. Szlt a Nlus deltjban s a nyugati sivatag ozisaiban termesztettek. Szret utn vagy bort ksztettek belle vagy mazsolnak aszaltk meg. A szegnyebbek nem sok hshoz vagy baromfihoz jutottak, de annl tbb halat ettek. A nagy lakomkon sokfle fogst szolgltak fl: volt ott –kacsa-, liba-, kr-, antilop-, s gazellahs. A diszn-, a birka-, s a kecskehst fve vagy nyrson stve ettk.
|