Az si Egyiptom szletse
Krlbell 20000 vvel ezeltt, az utols jgkorszak idejn a nagy foly, de Egyiptom is egszen msknt nzett ki, mint ma. Ekkortjt szak- s Kzp-Eurpa hatalmas terleteit vastag jgtakar bortotta, a Szahara ezzel szemben virgz tj kpt mutatta, ahol szmtalan llatfaj s nomd trzs lt. A szavannk nvnyei bortottk a tjat. Az llatoknak s az embereknek nem kellett a tpllk miatt aggdniuk, volt bven belle.
Tzezer vvel ezeltt vget rt a jgkorszak, s kezdett vette az a melegebb idszak, amelyben ma is lnk. A hmrsklet megemelkedse miatt a vidk egyre szrazabb vlt, s az egykori virgz tjakon a kietlen pusztasg lett rr. A nvekv szrazsg hatsra a nomd halkszok s vadszok a visszavonul vizek nyomba. Ily mdon kisebb npvndorls alakult ki. A kiszrad afrikai terletek laki kelet fel vndorol-tak, mg az Arab-flsziget trzsei nyugat fel indultak el. A keletrl s nyugatrl szrmaz bevndorlk sszekeveredtek egymssal, s nhny vezred elteltvel gy alakult ki az egyiptomi slakossg. Ezek az emberek valsznleg mai szak-szudniakra ha-sonltottak: kzptermet, hosszks arc, barna br, fekete hullmos haj emberek voltak.
Az gy kialakul si egyiptomi np, nomd letformt folytatott. Ugyanis Nlus partjn minden megtallhat volt, amire szksgk lehetett. A vidk bvelkedett llatokban, gymlcskben s szabadon term bzban is. Ez az letforma i.e. 3500 tjn megvltozott. Nhny nagyobb parasztcsald letelepedett a nagyobb termshozam elrse rdekben. Ez msfajta letstlust s termelsi technikkat kvnt. Pldul gtakat s ntzrendszereket ptettek. Az els falvak akkor alakultak ki, mikor az egyes csaldok a megnvekedett munka-igny elltsa rdekben, kisebb kolnikba tmrltek.
|